Co to jest coaching

Pod tą definicją podpisują się, i fachowcy, i różni szamani, w tym mówcy motywacyjni, celebryci i inni „architekci dusz”. W praktyce wiele osób pyta co to jest, „z pewną taką nieśmiałością”, czy po prostu niesmakiem. Spróbuję w kilku krokach wyjaśnić na czym polega praca coacha, czemu i komu służy i kiedy warto po nią sięgnąć.

Krok. 1. Co to jest. Coaching to najszybsze z dostępnych narzędzi rozwiązywania problemów. Ważne: Twój cel pracy z coachem jest na samym początku precyzyjnie przez was zdefiniowany. Jest on podstawą pracy z coachem i musi być: realistyczny, klarowny i tak samo rozumiany przez obie strony oraz określony w czasie. Coaching to ścisła współpraca z Twoim rozumem po uspokojeniu emocjonalnych zawirowań. Związki, praca, pieniądze – to trzy obszary, w których najczęściej szukamy pomocy coacha. 

Krok. 2. Jak to wygląda. Coaching polega na sesjach w cztery oczy, na których coach poprzez uważne słuchanie i zadawanie pytań wskazuje Ci inne, od Twoich nawykowych, punkty widzenia. Pomaga dostrzec mocne strony i dzięki Waszej współpracy (zadania domowe, teksty, gry i zabawy) podejmujesz kolejne decyzje, wdrażasz je w życie i problem masz rozwiązany. Ważne: żaden profesjonalny coach nie udziela porad! Coach nie ma jakiejś tajemnej wiedzy o Tobie, niczego nie wie lepiej, za to poprzez uważne słuchanie bez oceny, potrafi zadać pytania, których sam byś sobie nie zadał.

Krok. 3. Jak to działa. W trakcie coachingu zaczynasz patrzeć na siebie i swoje sprawy z szerokiej perspektywy. Dokonujesz wyborów i tworzysz Indywidualną Mapę Działania (IMD). Obrazowo wygląda to tak: Najpierw rysujesz drogę, po której pójdziesz, pózniej wybierasz kompanów do podróży, pakujesz niezbędny ekwipunek i ustalasz czas dotarcia na szczyt. W Twoje wcześniejsze watpliwości (emocje) włącza się rozum, który układa puzzle, a Ty działasz. I już za chwilę jesteś dokładnie tam, gdzie chcesz.

Krok. 4. Ile czasu to trwa. Zwykle wystarcza kilka spotkań! Sesja odbywa się zazwyczaj raz w tygodniu, trwa godzinę lub dwie i średnio po miesiącu osiągasz swój cel. Trzy miesiące coachingu to czas, po którym zdobywasz naprawdę niewyobrażalne dla nas, maluczkich, szczyty, np. zostajesz prezesem w wymarzonej firmie, albo wyprowadzasz się na Alaskę i zaczynasz hodować pingwiny. O ile tego właśnie chcesz, no i masz zasoby, żeby to zrealizować.

Krok. 5. Ile to kosztuje. Profesjonalny coaching wyceniany jest w granicach 200-500 zł za godzinę, w zależności od miejsca na mapie, doświadczenia coacha, czy rodzaju spotkań (np. coaching on-line jest tańszy o średnio 20 proc.). Wszystko co powyżej lub poniżej tych kwot nie jest coachingiem.

Krok. 6. Po co mi to. Klienci decydują się na coaching, kiedy bardzo czegoś chcą, ale nie wiedzą, jak to osiągnąć. Mają świadomość, że mogą, ale pogubili się w metodach. Albo wiedzą, ale silniejsze są obawy, czy dadzą radę. Na coaching najczęściej trafiają perfekcjoniści i ludzie o pojemnym sercu. Geniusze o zbyt niskim poczuciu własnej wartości i zagubieni idealiści. Wszyscy wychodzą na prostą. Wiesz dlaczego? Bo są świetni!

Krok. 7. Jak szukać dobrego coacha. Przede wszystkim pytać, pytać i jeszcze raz pytać: znajomych, przyjaciół, rodzinę, na forach, na portalach społecznościowych. Warto czytać teksty – wielu z nas pisze – słuchać naszych audycji, mieć oczy szeroko otwarte. A potem już zostaje zaufać sobie: jak polubisz coacha i dobrze się z nim rozumiesz – jest Twój. Jak nie – spróbuj u kogoś innego. Ważne: nie zmuszaj się do pracy z coachem, tylko dlatego, że pomógł pani Krysi. Ty płacisz, Ty wybierasz, Ty decydujesz. Żaden poważny coach nie wpędzi Cię w poczucie winy, czy inne emocjonalne zobowiązanie. Ty tu rządzisz.

Powodzenia!

fot. Claudia Dela/flickr.com